
Sharp EL-377WB - 10 Digit Professional Handheld Calculator
Sharp EL-377WB - 10 Digit Professional Handheld Calculator
10 digit professional large pocket calculator is perfect for business professionals on the go. The EL-377WB is finished in a modern white design and features an extra-large LCD display and durable plastic keys. Other functions include: automatic tax keys, percent key, square root key, backspace key, and 4 key independent memory including memory plus, memory minus, recall memory and clear memory. Extra-large plus key and automatic power down. Operates on twin power (solar/battery backup).
Specifications
| Display | LCD |
| Display Digits | 10 |
| Digit Size | 16mm |
| Display Angle | Fixed |
| 3-Digit Punctuation | âś” |
| Memory | 4-Key |
| Percent Key | âś” |
| Square Root | âś” |
| Sign Change | âś” |
| Constant | âś” |
| Auto Power Off | âś” |
| +/- Tax Keys | âś” |
| Decimal Setting | |
| Last Answer Recall | |
| Cost/Sell/Margin Keys | |
| Metric Conversions | |
| Mark Up Key | |
| Protective Case | |
| Color | White |
| Key Material | Rubber |
| Power Source | Solar / Battery |
| Battery Type | LR1130 x 1 |
| Weight (lbs.) | 0.12 |
| Individual Product Dimensions (W x L x D/H) | 2.81" x 4.75" x 0.31" |
| Individual Packaging Dimensions | 4.53" x 7.09" x 0.59" |
| Inner Carton Units / Dimensions | 5 per / 7.24" x 3.19" x 4.92" |
| Master Carton Units / Dimensions | 160 per / 15.35" x 13.98" x 21.01" |
| Warranty | 1 Year |
Original: $8.95
-65%$8.95
$3.13Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sharp EL-377WB - 10 Digit Professional Handheld Calculator
10 digit professional large pocket calculator is perfect for business professionals on the go. The EL-377WB is finished in a modern white design and features an extra-large LCD display and durable plastic keys. Other functions include: automatic tax keys, percent key, square root key, backspace key, and 4 key independent memory including memory plus, memory minus, recall memory and clear memory. Extra-large plus key and automatic power down. Operates on twin power (solar/battery backup).
Specifications
| Display | LCD |
| Display Digits | 10 |
| Digit Size | 16mm |
| Display Angle | Fixed |
| 3-Digit Punctuation | âś” |
| Memory | 4-Key |
| Percent Key | âś” |
| Square Root | âś” |
| Sign Change | âś” |
| Constant | âś” |
| Auto Power Off | âś” |
| +/- Tax Keys | âś” |
| Decimal Setting | |
| Last Answer Recall | |
| Cost/Sell/Margin Keys | |
| Metric Conversions | |
| Mark Up Key | |
| Protective Case | |
| Color | White |
| Key Material | Rubber |
| Power Source | Solar / Battery |
| Battery Type | LR1130 x 1 |
| Weight (lbs.) | 0.12 |
| Individual Product Dimensions (W x L x D/H) | 2.81" x 4.75" x 0.31" |
| Individual Packaging Dimensions | 4.53" x 7.09" x 0.59" |
| Inner Carton Units / Dimensions | 5 per / 7.24" x 3.19" x 4.92" |
| Master Carton Units / Dimensions | 160 per / 15.35" x 13.98" x 21.01" |
| Warranty | 1 Year |























