
Sharp EL-243SB - 8 Digit Pocket Calculator with Hinged Hard Cover
Sharp EL-243SB - 8 Digit Pocket Calculator with Hinged Hard Cover
8 digit handheld calculator is perfect for the home or the office. Features a LCD display with large 13mm display digits with hinged hard cover for extra protection. Other functions include: 3 key independent memory, square root key, change sign key and percent key, and automatic power down. Operates on twin power (solar/battery backup).
Specifications
| Display | LCD |
| Display Digits | 8 |
| Digit Size | 13mm |
| Display Angle | Fixed |
| 3-Digit Punctuation | ✔ |
| Memory | 3-Key |
| Percent Key | ✔ |
| Square Root | ✔ |
| Sign Change | ✔ |
| Constant | ✔ |
| Auto Power Off | ✔ |
| +/- Tax Keys | |
| Decimal Setting | |
| Last Answer Recall | |
| Cost/Sell/Margin Keys | |
| Metric Conversions | |
| Mark Up Key | |
| Protective Case | Hinged Hard Cover |
| Color | Gray & Blue |
| Key Material | Rubber |
| Power Source | Solar / Battery |
| Battery Type | LR1130 x 1 |
| Weight (OZ.) | 1.9 |
| Individual Product Dimensions (W x D x H) | 2.52" x 4.13" x 0.43" |
| Individual Packaging Dimensions | 4.52" x 7.08" x 0.71" |
| Inner Carton Units / Dimensions | 5 per / 7.28" x 3.70" x 4.84" |
| Master Carton Units / Dimensions | 160 per / 15.91" x 15.28" x 20.91" |
| Warranty | 1 Year |
Original: $5.95
-65%$5.95
$2.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sharp EL-243SB - 8 Digit Pocket Calculator with Hinged Hard Cover
8 digit handheld calculator is perfect for the home or the office. Features a LCD display with large 13mm display digits with hinged hard cover for extra protection. Other functions include: 3 key independent memory, square root key, change sign key and percent key, and automatic power down. Operates on twin power (solar/battery backup).
Specifications
| Display | LCD |
| Display Digits | 8 |
| Digit Size | 13mm |
| Display Angle | Fixed |
| 3-Digit Punctuation | ✔ |
| Memory | 3-Key |
| Percent Key | ✔ |
| Square Root | ✔ |
| Sign Change | ✔ |
| Constant | ✔ |
| Auto Power Off | ✔ |
| +/- Tax Keys | |
| Decimal Setting | |
| Last Answer Recall | |
| Cost/Sell/Margin Keys | |
| Metric Conversions | |
| Mark Up Key | |
| Protective Case | Hinged Hard Cover |
| Color | Gray & Blue |
| Key Material | Rubber |
| Power Source | Solar / Battery |
| Battery Type | LR1130 x 1 |
| Weight (OZ.) | 1.9 |
| Individual Product Dimensions (W x D x H) | 2.52" x 4.13" x 0.43" |
| Individual Packaging Dimensions | 4.52" x 7.08" x 0.71" |
| Inner Carton Units / Dimensions | 5 per / 7.28" x 3.70" x 4.84" |
| Master Carton Units / Dimensions | 160 per / 15.91" x 15.28" x 20.91" |
| Warranty | 1 Year |





















