
Sharp EL-760RBBL - 8 Digit Desktop Calculator - Blue
Sharp EL-760RBBL - 8 Digit Desktop Calculator - Blue
8 digit professional desktop calculator is perfect for business professionals at home or in the office. The EL-760R has a two-tone light and dark blue design and features a large angled LCD display and durable plastic keys. Functions include: automatic tax keys, percent key, square root key, 3 key independent memory, larger plus key, sign change, and automatic power down. Operates on twin power (solar/battery backup).
Specifications
| Display | 8 Digit |
| Digit Size | 15 mm |
| Display Angle | Fixed Angle |
| 3 Digit Punctuation | |
| Memory | 3 Key |
| Percent Key | ā |
| Square Root | ā |
| Sign Change | ā |
| Constant Calculation | ā |
| Backspace Key | |
| Auto Power Off | ā |
| +/- Tax Keys | ā |
| Mark Up Key | |
| Cost/Sell/Margin Keys | |
| Grand Total Key | |
| Auto Replay Key | |
| Double Zero Key | |
| Decimal Setting | |
| Rounding Switch | |
| Repeat Entry Key | |
| Answer Check | |
| Sigma | |
| Item Counter | |
| Check & Correct Function | |
| Accumulation Function | |
| Day / Date Function | |
| Status Display Function | |
| Plus Equals Function | |
| Resume Function | |
| Amortization & Conversion Function | |
| Discounted Cash Flow Function | |
| Bond & Breakeven Function | |
| Scientific Function | |
| 2 Variable Statistics | |
| Recycled Plastic | |
| RoHS Compliant | ā |
| Protective Case | |
| Battery Type | LR1130 x 1 |
| Weight (lbs.) | 0.154 |
| Individual Dimensions (W x L x D/H) | 2.88" x 4.75" x 0.94" |
| Retail Package Dimensions | 5.00" x " x 7.87" x 1.14" |
| Sub Carton Units / Dimensions | 5 per / 8.23" x 5.63" x 5.47" |
| Master Carton Units / Dimensions | 40 per / 17.40" x 12.01" x 12.20" |
| Warranty | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sharp EL-760RBBL - 8 Digit Desktop Calculator - Blue
8 digit professional desktop calculator is perfect for business professionals at home or in the office. The EL-760R has a two-tone light and dark blue design and features a large angled LCD display and durable plastic keys. Functions include: automatic tax keys, percent key, square root key, 3 key independent memory, larger plus key, sign change, and automatic power down. Operates on twin power (solar/battery backup).
Specifications
| Display | 8 Digit |
| Digit Size | 15 mm |
| Display Angle | Fixed Angle |
| 3 Digit Punctuation | |
| Memory | 3 Key |
| Percent Key | ā |
| Square Root | ā |
| Sign Change | ā |
| Constant Calculation | ā |
| Backspace Key | |
| Auto Power Off | ā |
| +/- Tax Keys | ā |
| Mark Up Key | |
| Cost/Sell/Margin Keys | |
| Grand Total Key | |
| Auto Replay Key | |
| Double Zero Key | |
| Decimal Setting | |
| Rounding Switch | |
| Repeat Entry Key | |
| Answer Check | |
| Sigma | |
| Item Counter | |
| Check & Correct Function | |
| Accumulation Function | |
| Day / Date Function | |
| Status Display Function | |
| Plus Equals Function | |
| Resume Function | |
| Amortization & Conversion Function | |
| Discounted Cash Flow Function | |
| Bond & Breakeven Function | |
| Scientific Function | |
| 2 Variable Statistics | |
| Recycled Plastic | |
| RoHS Compliant | ā |
| Protective Case | |
| Battery Type | LR1130 x 1 |
| Weight (lbs.) | 0.154 |
| Individual Dimensions (W x L x D/H) | 2.88" x 4.75" x 0.94" |
| Retail Package Dimensions | 5.00" x " x 7.87" x 1.14" |
| Sub Carton Units / Dimensions | 5 per / 8.23" x 5.63" x 5.47" |
| Master Carton Units / Dimensions | 40 per / 17.40" x 12.01" x 12.20" |
| Warranty | 1 Year |





















