
Sharp EL-240SAB - 8 Digit Handheld Calculator with Last Call Answer Function
Sharp EL-240SAB - 8 Digit Handheld Calculator with Last Call Answer Function
8 digit handheld calculator is perfect for the home or the office. Features a LCD angled display with large 13.5mm display digits. Last answer function, allows users to stores the result of the last calculation. Other functions include: decimal settings, 3 key independent memory, square root key, change sign key, percent key, and automatic power down. Operates on twin power (solar/battery backup).
Specifications
| Display | LCD |
| Display Digits | 8 |
| Digit Size | 13.5mm |
| Display Angle | Angled |
| 3-Digit Punctuation | âś” |
| Memory | 3-Key |
| Percent Key | âś” |
| Square Root | âś” |
| Sign Change | âś” |
| Constant | âś” |
| Auto Power Off | âś” |
| +/- Tax Keys | |
| Decimal Setting | F-2-0 |
| Last Answer Recall | âś” |
| Cost/Sell/Margin Keys | |
| Metric Conversions | |
| Mark Up Key | |
| Protective Case | |
| Color | Gray & Blue |
| Key Material | Plastic |
| Power Source | Solar / Battery |
| Battery Type | LR1130 x 1 |
| Weight (OZ.) | 2.1 |
| Individual Product Dimensions (W x D x H) | 2.80" x 4.57" x 0.7" |
| Individual Packaging Dimensions | 4.52" x 7.08" x 0.74" |
| Inner Carton Units / Dimensions | 5 per / 7.40" x 3.85" x 5.08" |
| Master Carton Units / Dimensions | 160 per / 16.22" x 15.59" x 21.65" |
| Warranty | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sharp EL-240SAB - 8 Digit Handheld Calculator with Last Call Answer Function
8 digit handheld calculator is perfect for the home or the office. Features a LCD angled display with large 13.5mm display digits. Last answer function, allows users to stores the result of the last calculation. Other functions include: decimal settings, 3 key independent memory, square root key, change sign key, percent key, and automatic power down. Operates on twin power (solar/battery backup).
Specifications
| Display | LCD |
| Display Digits | 8 |
| Digit Size | 13.5mm |
| Display Angle | Angled |
| 3-Digit Punctuation | âś” |
| Memory | 3-Key |
| Percent Key | âś” |
| Square Root | âś” |
| Sign Change | âś” |
| Constant | âś” |
| Auto Power Off | âś” |
| +/- Tax Keys | |
| Decimal Setting | F-2-0 |
| Last Answer Recall | âś” |
| Cost/Sell/Margin Keys | |
| Metric Conversions | |
| Mark Up Key | |
| Protective Case | |
| Color | Gray & Blue |
| Key Material | Plastic |
| Power Source | Solar / Battery |
| Battery Type | LR1130 x 1 |
| Weight (OZ.) | 2.1 |
| Individual Product Dimensions (W x D x H) | 2.80" x 4.57" x 0.7" |
| Individual Packaging Dimensions | 4.52" x 7.08" x 0.74" |
| Inner Carton Units / Dimensions | 5 per / 7.40" x 3.85" x 5.08" |
| Master Carton Units / Dimensions | 160 per / 16.22" x 15.59" x 21.65" |
| Warranty | 1 Year |





















