
Sharp EL-244WB - 8 Digit Professional Pocket Calculator
Sharp EL-244WB - 8 Digit Professional Pocket Calculator
8 digit professional pocket calculator is perfect for business professionals on the go. The EL-244WB is finished in a modern white design and features an extra-large LCD display and durable plastic keys. Other functions include: automatic tax keys, percent key, 3 key independent memory, extra-large plus key, and automatic power down. Operates on twin power (solar/battery backup).
Specifications
| Display | LCD |
| Display Digits | 8 |
| Digit Size | 15mm |
| Display Angle | Fixed |
| 3-Digit Punctuation | âś” |
| Memory | 3-Key |
| Percent Key | âś” |
| Square Root | |
| Sign Change | |
| Constant | âś” |
| Auto Power Off | âś” |
| +/- Tax Keys | âś” |
| Decimal Setting | |
| Last Answer Recall | |
| Cost/Sell/Margin Keys | |
| Metric Conversions | |
| Mark Up Key | |
| Protective Case | |
| Color | White |
| Key Material | Rubber |
| Power Source | Solar / Battery |
| Battery Type | LR1130 x 1 |
| Weight (lbs.) | 0.11 |
| Individual Product Dimensions (W x L x D/H) | 2.38" x 4.06" x 0.31" |
| Individual Packaging Dimensions | 4.52" x 7.08" x 0.63" |
| Inner Carton Units / Dimensions | 5 per / 7.24" x 3.36" x 4.92" |
| Master Carton Units / Dimensions | 160 per / 15.35" x 14.57" x 21.26" |
| Warranty | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sharp EL-244WB - 8 Digit Professional Pocket Calculator
8 digit professional pocket calculator is perfect for business professionals on the go. The EL-244WB is finished in a modern white design and features an extra-large LCD display and durable plastic keys. Other functions include: automatic tax keys, percent key, 3 key independent memory, extra-large plus key, and automatic power down. Operates on twin power (solar/battery backup).
Specifications
| Display | LCD |
| Display Digits | 8 |
| Digit Size | 15mm |
| Display Angle | Fixed |
| 3-Digit Punctuation | âś” |
| Memory | 3-Key |
| Percent Key | âś” |
| Square Root | |
| Sign Change | |
| Constant | âś” |
| Auto Power Off | âś” |
| +/- Tax Keys | âś” |
| Decimal Setting | |
| Last Answer Recall | |
| Cost/Sell/Margin Keys | |
| Metric Conversions | |
| Mark Up Key | |
| Protective Case | |
| Color | White |
| Key Material | Rubber |
| Power Source | Solar / Battery |
| Battery Type | LR1130 x 1 |
| Weight (lbs.) | 0.11 |
| Individual Product Dimensions (W x L x D/H) | 2.38" x 4.06" x 0.31" |
| Individual Packaging Dimensions | 4.52" x 7.08" x 0.63" |
| Inner Carton Units / Dimensions | 5 per / 7.24" x 3.36" x 4.92" |
| Master Carton Units / Dimensions | 160 per / 15.35" x 14.57" x 21.26" |
| Warranty | 1 Year |





















