
Sharp EL-233SB - 8 Digit Pocket Calculator
Sharp EL-233SB - 8 Digit Pocket Calculator
8 digit pocket calculator is perfect for school, home or the office. Features a LCD display with large 8mm display digits and durable plastic keys. The compact size increases portability and fits perfectly in your pocket or backpack. Other functions include: percent key, square root key, 3 key independent memory, and automatic power down. Operates on battery power.
Specifications
| Display | LCD |
| Display Digits | 8 |
| Digit Size | 8mm |
| Display Angle | Fixed |
| 3-Digit Punctuation | |
| Memory | 3-Key |
| Percent Key | âś” |
| Square Root | âś” |
| Sign Change | |
| Constant | âś” |
| Auto Power Off | âś” |
| +/- Tax Keys | |
| Decimal Setting | |
| Last Answer Recall | |
| Cost/Sell/Margin Keys | |
| Metric Conversions | |
| Mark Up Key | |
| Protective Case | |
| Color | White |
| Key Material | Plastic |
| Power Source | Battery |
| Battery Type | LR1130 x 1 |
| Weight (OZ.) | 1.3 |
| Individual Product Dimensions (W x D x H) | 2.36" x 4.06" x 0.33" |
| Individual Packaging Dimensions | 4.52" x 7.08" x 0.51" |
| Inner Carton Units / Dimensions | 10 per / 7.28" x 5.04" x 4.84" |
| Master Carton Units / Dimensions | 160 per / 21.26" x 15.28" x 10.94" |
| Warranty | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sharp EL-233SB - 8 Digit Pocket Calculator
8 digit pocket calculator is perfect for school, home or the office. Features a LCD display with large 8mm display digits and durable plastic keys. The compact size increases portability and fits perfectly in your pocket or backpack. Other functions include: percent key, square root key, 3 key independent memory, and automatic power down. Operates on battery power.
Specifications
| Display | LCD |
| Display Digits | 8 |
| Digit Size | 8mm |
| Display Angle | Fixed |
| 3-Digit Punctuation | |
| Memory | 3-Key |
| Percent Key | âś” |
| Square Root | âś” |
| Sign Change | |
| Constant | âś” |
| Auto Power Off | âś” |
| +/- Tax Keys | |
| Decimal Setting | |
| Last Answer Recall | |
| Cost/Sell/Margin Keys | |
| Metric Conversions | |
| Mark Up Key | |
| Protective Case | |
| Color | White |
| Key Material | Plastic |
| Power Source | Battery |
| Battery Type | LR1130 x 1 |
| Weight (OZ.) | 1.3 |
| Individual Product Dimensions (W x D x H) | 2.36" x 4.06" x 0.33" |
| Individual Packaging Dimensions | 4.52" x 7.08" x 0.51" |
| Inner Carton Units / Dimensions | 10 per / 7.28" x 5.04" x 4.84" |
| Master Carton Units / Dimensions | 160 per / 21.26" x 15.28" x 10.94" |
| Warranty | 1 Year |






















