
Sharp EL-330WB - 10 Digit Professional Desktop Calculator
Sharp EL-330WB - 10 Digit Professional Desktop Calculator
10 digit professional desktop calculator is perfect for business professionals at home or in the office. The EL-330WB is finished in a modern white design and features a large angled LCD display and durable plastic keys. Cost/sell/margin keys make for quick and easy profit margin calculations (simply enter two variables and the third automatically appears).Other functions include: currency conversion functions, automatic tax keys, percent key, backspace key, 4 key independent memory, extra-large plus key, sign change, and automatic power down. Operates on twin power (solar/battery backup).
Specifications
| Display | 10 Digit |
| Digit Size | 18 mm |
| Display Angle | Angled |
| 3 Digit Punctuation | ✔ |
| Memory | 4 Key |
| Percent Key | ✔ |
| Square Root | |
| Sign Change | ✔ |
| Constant Calculation | ✔ |
| Auto Power Off | ✔ |
| Backspace Key | ✔ |
| +/- Tax Keys | ✔ |
| Mark Up Key | |
| Cost/Sell/Margin Keys | ✔ |
| Grand Total Key | |
| Auto Replay Key | |
| Double Zero Key | ✔ |
| Conversion Function | ✔ |
| Rounding Switch | |
| Repeat Entry Key | |
| Answer Check | |
| Sigma | |
| Item Counter | |
| Check & Correct Function | |
| Accumulation Function | |
| Day / Date Function | |
| Status Display Function | |
| Plus Equals Function | |
| Resume Function | |
| Amortization & Conversion Function | |
| Discounted Cash Flow Function | |
| Bond & Breakeven Function | |
| Scientific Function | |
| 2 Variable Statistics | |
| Recycled Plastic | |
| RoHS Compliant | |
| Protective Case | |
| Battery Type | LR44 x 1 |
| Weight (lbs.) | 0.28 |
| Individual Dimensions (W x L x D/H) | 3.81" x 5.94" x 1.06" |
| Retail Package Dimensions (W x H x D) | 5.83" x 1.5" x 9.06" |
| Warranty | 1 Year |
Original: $13.95
-65%$13.95
$4.88Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sharp EL-330WB - 10 Digit Professional Desktop Calculator
10 digit professional desktop calculator is perfect for business professionals at home or in the office. The EL-330WB is finished in a modern white design and features a large angled LCD display and durable plastic keys. Cost/sell/margin keys make for quick and easy profit margin calculations (simply enter two variables and the third automatically appears).Other functions include: currency conversion functions, automatic tax keys, percent key, backspace key, 4 key independent memory, extra-large plus key, sign change, and automatic power down. Operates on twin power (solar/battery backup).
Specifications
| Display | 10 Digit |
| Digit Size | 18 mm |
| Display Angle | Angled |
| 3 Digit Punctuation | ✔ |
| Memory | 4 Key |
| Percent Key | ✔ |
| Square Root | |
| Sign Change | ✔ |
| Constant Calculation | ✔ |
| Auto Power Off | ✔ |
| Backspace Key | ✔ |
| +/- Tax Keys | ✔ |
| Mark Up Key | |
| Cost/Sell/Margin Keys | ✔ |
| Grand Total Key | |
| Auto Replay Key | |
| Double Zero Key | ✔ |
| Conversion Function | ✔ |
| Rounding Switch | |
| Repeat Entry Key | |
| Answer Check | |
| Sigma | |
| Item Counter | |
| Check & Correct Function | |
| Accumulation Function | |
| Day / Date Function | |
| Status Display Function | |
| Plus Equals Function | |
| Resume Function | |
| Amortization & Conversion Function | |
| Discounted Cash Flow Function | |
| Bond & Breakeven Function | |
| Scientific Function | |
| 2 Variable Statistics | |
| Recycled Plastic | |
| RoHS Compliant | |
| Protective Case | |
| Battery Type | LR44 x 1 |
| Weight (lbs.) | 0.28 |
| Individual Dimensions (W x L x D/H) | 3.81" x 5.94" x 1.06" |
| Retail Package Dimensions (W x H x D) | 5.83" x 1.5" x 9.06" |
| Warranty | 1 Year |






