
Sharp EL-310WB - 8 Digit Professional Mini-Desktop Calculator
Sharp EL-310WB - 8 Digit Professional Mini-Desktop Calculator
8 digit professional mini-desktop calculator is perfect for business professionals at home or in the office. The EL-310WB is finished in a modern white design and features a large angled LCD display and durable plastic keys. Other functions include: automatic tax keys, percent key, square root key, backspace key, and 4 key independent memory including memory plus, memory minus, recall memory and clear memory. Extra-large plus key and automatic power down. Operates on twin power (solar/battery backup).
Specifications
| Display | 8 Digit |
| Digit Size | 18 mm |
| Display Angle | Angled |
| 3 Digit Punctuation | ✔ |
| Memory | 4 Key |
| Percent Key | ✔ |
| Square Root | ✔ |
| Sign Change | ✔ |
| Constant Calculation | ✔ |
| Auto Power Off | ✔ |
| Backspace Key | ✔ |
| +/- Tax Keys | ✔ |
| Mark Up Key | |
| Cost/Sell/Margin Keys | |
| Grand Total Key | |
| Auto Replay Key | |
| Double Zero Key | ✔ |
| Decimal Setting | |
| Rounding Switch | |
| Repeat Entry Key | |
| Answer Check | |
| Sigma | |
| Item Counter | |
| Check & Correct Function | |
| Accumulation Function | |
| Day / Date Function | |
| Status Display Function | |
| Plus Equals Function | |
| Resume Function | |
| Amortization & Conversion Function | |
| Discounted Cash Flow Function | |
| Bond & Breakeven Function | |
| Scientific Function | |
| 2 Variable Statistics | |
| Recycled Plastic | |
| RoHS Compliant | |
| Protective Case | |
| Battery Type | LR44 x 1 |
| Weight (lbs.) | 0.18 |
| Individual Dimensions (W x L x D/H) | 3.38" x 4.75" x 1.0" |
| Retail Package Dimensions | 5.83" x 1.38" x 8.27" |
| Sub Carton Units / Dimensions | 5 per / 8.50" x 6.22" x 6.14" |
| Master Carton Units / Dimensions | 40 per / 17.91" x 13.39" x 12.99" |
| Warranty | 1 Year |
Original: $9.95
-65%$9.95
$3.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sharp EL-310WB - 8 Digit Professional Mini-Desktop Calculator
8 digit professional mini-desktop calculator is perfect for business professionals at home or in the office. The EL-310WB is finished in a modern white design and features a large angled LCD display and durable plastic keys. Other functions include: automatic tax keys, percent key, square root key, backspace key, and 4 key independent memory including memory plus, memory minus, recall memory and clear memory. Extra-large plus key and automatic power down. Operates on twin power (solar/battery backup).
Specifications
| Display | 8 Digit |
| Digit Size | 18 mm |
| Display Angle | Angled |
| 3 Digit Punctuation | ✔ |
| Memory | 4 Key |
| Percent Key | ✔ |
| Square Root | ✔ |
| Sign Change | ✔ |
| Constant Calculation | ✔ |
| Auto Power Off | ✔ |
| Backspace Key | ✔ |
| +/- Tax Keys | ✔ |
| Mark Up Key | |
| Cost/Sell/Margin Keys | |
| Grand Total Key | |
| Auto Replay Key | |
| Double Zero Key | ✔ |
| Decimal Setting | |
| Rounding Switch | |
| Repeat Entry Key | |
| Answer Check | |
| Sigma | |
| Item Counter | |
| Check & Correct Function | |
| Accumulation Function | |
| Day / Date Function | |
| Status Display Function | |
| Plus Equals Function | |
| Resume Function | |
| Amortization & Conversion Function | |
| Discounted Cash Flow Function | |
| Bond & Breakeven Function | |
| Scientific Function | |
| 2 Variable Statistics | |
| Recycled Plastic | |
| RoHS Compliant | |
| Protective Case | |
| Battery Type | LR44 x 1 |
| Weight (lbs.) | 0.18 |
| Individual Dimensions (W x L x D/H) | 3.38" x 4.75" x 1.0" |
| Retail Package Dimensions | 5.83" x 1.38" x 8.27" |
| Sub Carton Units / Dimensions | 5 per / 8.50" x 6.22" x 6.14" |
| Master Carton Units / Dimensions | 40 per / 17.91" x 13.39" x 12.99" |
| Warranty | 1 Year |






