
Sharp EL-1611V - Handheld Printing Calculator
Sharp EL-1611V - Handheld Printing Calculator
The EL-1611V Handheld Printing Calculator is perfect for those that want to take their work with them, whether that’s at home or in the office. The EL-1611V features a large 12-digit LCD display and a 2-color printer. The Handheld Printing Calculator is compact, lightweight, and cordless, making it usable in any work environment. Other features include 4 key memory, tax keys, percent key, and selectable decimal and rounding keys. Powered by 4 AA batteries. No AC adapter available.
Specifications
| Display | LCD |
| Display Digits | 12 |
| Digit Size (mm) | 12mm |
| Print Type | Ribbon |
| Print Speed | 2.0 LPS |
| Adjustable Display | |
| 4 Independent Memory | âś” |
| Change Sign Key | |
| Average Key | |
| Percent Key | âś” |
| Backspace Key | |
| Square Root Key | |
| Double Zero Key | âś” |
| Left Side Total Key | |
| Decimal Setting | F-6-3-2-1-0-A |
| Rounding Setting | âś” |
| Tax Calculation | âś” |
| Cost/Sell/Margin Keys | |
| Plus/Minus Equal Keys | |
| Delta Percent Key | |
| Date Key | |
| Store Key | |
| Grand Total Key | |
| Non-Add/Subtotal Key | âś” |
| Mark Up Key | |
| Add Mode Selector | |
| Constant Mode Selector | |
| First Factor Accumulation Selector | |
| Item Count Mode Selector | |
| Grand Total / Rate Setting Mode Selector | âś” |
| Clock/Calendar | |
| Change Function | |
| Antimicrobial Protection | |
| Ribbon/Roller Type | Ink Roller EA-772R / Victor IR40T |
| Product Color | Off-White |
| Power Source | AC (Not Included) |
| Battery Type | AA (4) |
| Paper Type (IN.) | |
| Weight (LBS.) | 1.7 |
| Individual Product Dimensions (W x D x H) | 3.63" x 7" x 1.5" |
| Individual Packaging Dimensions | 4.5" x 10.4" x 2.4" |
| Master Carton Units / Dimensions | 10 per / 10.4" x 10.4" x 10.4" |
| Warranty | 6 Month |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sharp EL-1611V - Handheld Printing Calculator
The EL-1611V Handheld Printing Calculator is perfect for those that want to take their work with them, whether that’s at home or in the office. The EL-1611V features a large 12-digit LCD display and a 2-color printer. The Handheld Printing Calculator is compact, lightweight, and cordless, making it usable in any work environment. Other features include 4 key memory, tax keys, percent key, and selectable decimal and rounding keys. Powered by 4 AA batteries. No AC adapter available.
Specifications
| Display | LCD |
| Display Digits | 12 |
| Digit Size (mm) | 12mm |
| Print Type | Ribbon |
| Print Speed | 2.0 LPS |
| Adjustable Display | |
| 4 Independent Memory | âś” |
| Change Sign Key | |
| Average Key | |
| Percent Key | âś” |
| Backspace Key | |
| Square Root Key | |
| Double Zero Key | âś” |
| Left Side Total Key | |
| Decimal Setting | F-6-3-2-1-0-A |
| Rounding Setting | âś” |
| Tax Calculation | âś” |
| Cost/Sell/Margin Keys | |
| Plus/Minus Equal Keys | |
| Delta Percent Key | |
| Date Key | |
| Store Key | |
| Grand Total Key | |
| Non-Add/Subtotal Key | âś” |
| Mark Up Key | |
| Add Mode Selector | |
| Constant Mode Selector | |
| First Factor Accumulation Selector | |
| Item Count Mode Selector | |
| Grand Total / Rate Setting Mode Selector | âś” |
| Clock/Calendar | |
| Change Function | |
| Antimicrobial Protection | |
| Ribbon/Roller Type | Ink Roller EA-772R / Victor IR40T |
| Product Color | Off-White |
| Power Source | AC (Not Included) |
| Battery Type | AA (4) |
| Paper Type (IN.) | |
| Weight (LBS.) | 1.7 |
| Individual Product Dimensions (W x D x H) | 3.63" x 7" x 1.5" |
| Individual Packaging Dimensions | 4.5" x 10.4" x 2.4" |
| Master Carton Units / Dimensions | 10 per / 10.4" x 10.4" x 10.4" |
| Warranty | 6 Month |

















