
Sharp EL-1501 - Compact Paperless Printing Calculator
Sharp EL-1501 - Compact Paperless Printing Calculator
The EL-1501 Compact Paperless Printing Calculator is a unique and powerful calculator, perfect for those that need the power of a printing calculator with the functionality of a desktop calculator. The EL-1501 features a 12 digit backlit LCD display with a 5 line scrolling LCD display. This larger scrolling display allows a user to go back and view up to 300 previous entries. The Compact Paperless Printing Calculator is whisper quiet, making it usable in any office environment. Other features include Cost/Sell/Margin, 4 key memory, tax keys, change sign key, grand total key, backspace key, and selectable decimal and rounding keys. This unique compact paperless printing calculator is cordless and powered by 4 AA batteries.
Specifications
| Display | Backlit LCD |
| Display Digits | 12 |
| Digit Size (mm) | 12mm |
| Print Type | Digital |
| Print Speed | 2.5 LPS |
| Adjustable Display | ✔ |
| 4 Independent Memory | ✔ |
| Change Sign Key | ✔ |
| Average Key | |
| Percent Key | ✔ |
| Backspace Key | ✔ |
| Square Root Key | |
| Double Zero Key | ✔ |
| Left Side Total Key | |
| Decimal Setting | F-6-3-2-1-0-A |
| Rounding Setting | ✔ |
| Tax Calculation | ✔ |
| Cost/Sell/Margin Keys | ✔ |
| Plus/Minus Equal Keys | ✔ |
| Delta Percent Key | |
| Date Key | |
| Store Key | |
| Grand Total Key | ✔ |
| Non-Add/Subtotal Key | ✔ |
| Mark Up Key | |
| Add Mode Selector | |
| Constant Mode Selector | |
| First Factor Accumulation Selector | |
| Item Count Mode Selector | |
| Grand Total / Rate Setting Mode Selector | ✔ |
| Clock/Calendar | |
| Change Function | |
| Antimicrobial Protection | |
| Ribbon/Roller Type | None |
| Product Color | White |
| Power Source | |
| Battery Type | AA (4) |
| Paper Type (IN.) | |
| Weight (LBS.) | 1.15 |
| Individual Product Dimensions (W x D x H) | 5.75" x 18.5" x 2" |
| Individual Packaging Dimensions | 8.25" x 12.68" x 3.05" |
| Master Carton Units / Dimensions | 5 per / 17.72" x 13.78" x 9.06" |
| Warranty | 6 Month |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sharp EL-1501 - Compact Paperless Printing Calculator
The EL-1501 Compact Paperless Printing Calculator is a unique and powerful calculator, perfect for those that need the power of a printing calculator with the functionality of a desktop calculator. The EL-1501 features a 12 digit backlit LCD display with a 5 line scrolling LCD display. This larger scrolling display allows a user to go back and view up to 300 previous entries. The Compact Paperless Printing Calculator is whisper quiet, making it usable in any office environment. Other features include Cost/Sell/Margin, 4 key memory, tax keys, change sign key, grand total key, backspace key, and selectable decimal and rounding keys. This unique compact paperless printing calculator is cordless and powered by 4 AA batteries.
Specifications
| Display | Backlit LCD |
| Display Digits | 12 |
| Digit Size (mm) | 12mm |
| Print Type | Digital |
| Print Speed | 2.5 LPS |
| Adjustable Display | ✔ |
| 4 Independent Memory | ✔ |
| Change Sign Key | ✔ |
| Average Key | |
| Percent Key | ✔ |
| Backspace Key | ✔ |
| Square Root Key | |
| Double Zero Key | ✔ |
| Left Side Total Key | |
| Decimal Setting | F-6-3-2-1-0-A |
| Rounding Setting | ✔ |
| Tax Calculation | ✔ |
| Cost/Sell/Margin Keys | ✔ |
| Plus/Minus Equal Keys | ✔ |
| Delta Percent Key | |
| Date Key | |
| Store Key | |
| Grand Total Key | ✔ |
| Non-Add/Subtotal Key | ✔ |
| Mark Up Key | |
| Add Mode Selector | |
| Constant Mode Selector | |
| First Factor Accumulation Selector | |
| Item Count Mode Selector | |
| Grand Total / Rate Setting Mode Selector | ✔ |
| Clock/Calendar | |
| Change Function | |
| Antimicrobial Protection | |
| Ribbon/Roller Type | None |
| Product Color | White |
| Power Source | |
| Battery Type | AA (4) |
| Paper Type (IN.) | |
| Weight (LBS.) | 1.15 |
| Individual Product Dimensions (W x D x H) | 5.75" x 18.5" x 2" |
| Individual Packaging Dimensions | 8.25" x 12.68" x 3.05" |
| Master Carton Units / Dimensions | 5 per / 17.72" x 13.78" x 9.06" |
| Warranty | 6 Month |

















