
Sharp EL-344RB - 10 Digit Handheld Calculation with Metric Conversion Function
Sharp EL-344RB - 10 Digit Handheld Calculation with Metric Conversion Function
10 digit calculator features 44 built-in metric conversion functions including: length, area, capacity, weight, volume, energy and temperature conversions. The calculator includes an easy to read LCD display and colored conversion keys. Other functions include: change sign, percent, and square root keys and 3 key independent memory. Operates on twin power (solar/battery backup).
Specifications
| Display | LCD |
| Display Digits | 10 |
| Digit Size | 13mm |
| Display Angle | Fixed |
| 3-Digit Punctuation | âś” |
| Memory | 3-Key |
| Percent Key | âś” |
| Square Root | âś” |
| Sign Change | âś” |
| Constant | âś” |
| Auto Power Off | âś” |
| +/- Tax Keys | |
| Decimal Setting | |
| Last Answer Recall | |
| Cost/Sell/Margin Keys | |
| Metric Conversions | âś” |
| Mark Up Key | |
| Protective Case | Protective Wallet Case |
| Color | Gray & Black |
| Key Material | Rubber |
| Power Source | Solar / Battery |
| Battery Type | LR1130 x 1 |
| Weight (OZ.) | 2.2 |
| Individual Product Dimensions (W x D x H) | 2.72" x 4.69" x 0.26" |
| Individual Packaging Dimensions | 5.83" x 7.40" x 0.67" |
| Inner Carton Units / Dimensions | 5 per / 7.60" x 3.66" x 5.20" |
| Master Carton Units / Dimensions | 160 per / 15.94" x 15.55" x 22.13" |
| Warranty | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sharp EL-344RB - 10 Digit Handheld Calculation with Metric Conversion Function
10 digit calculator features 44 built-in metric conversion functions including: length, area, capacity, weight, volume, energy and temperature conversions. The calculator includes an easy to read LCD display and colored conversion keys. Other functions include: change sign, percent, and square root keys and 3 key independent memory. Operates on twin power (solar/battery backup).
Specifications
| Display | LCD |
| Display Digits | 10 |
| Digit Size | 13mm |
| Display Angle | Fixed |
| 3-Digit Punctuation | âś” |
| Memory | 3-Key |
| Percent Key | âś” |
| Square Root | âś” |
| Sign Change | âś” |
| Constant | âś” |
| Auto Power Off | âś” |
| +/- Tax Keys | |
| Decimal Setting | |
| Last Answer Recall | |
| Cost/Sell/Margin Keys | |
| Metric Conversions | âś” |
| Mark Up Key | |
| Protective Case | Protective Wallet Case |
| Color | Gray & Black |
| Key Material | Rubber |
| Power Source | Solar / Battery |
| Battery Type | LR1130 x 1 |
| Weight (OZ.) | 2.2 |
| Individual Product Dimensions (W x D x H) | 2.72" x 4.69" x 0.26" |
| Individual Packaging Dimensions | 5.83" x 7.40" x 0.67" |
| Inner Carton Units / Dimensions | 5 per / 7.60" x 3.66" x 5.20" |
| Master Carton Units / Dimensions | 160 per / 15.94" x 15.55" x 22.13" |
| Warranty | 1 Year |
